تبلیغات
خبری و تفریحی الیما - مطالبه مخترعان جهت فراهم کردن زمینه برای ثبت جهانی اختراعات
مالی ارزشمندتر از عقل،‌ و فقری شدیدتر از نادانی و همراهی بهتر از خوش‌اخلاقی و یاوری شایسته‌تر از مشورت نیست

تبلیغات

محل نمایش تبلیغا شما

دسته بندی موضوعات

آرشیو مطالب

آمار و اطلاعات

  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل پست ها :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :

مطالبه مخترعان جهت فراهم کردن زمینه برای ثبت جهانی اختراعات

نوشته: سامان بهرامی در: جمعه 21 تیر 1392 | نظرات()

مخترع ایرانی فراهم کردن زمینه برای ثبت جهانی اختراعات را بزرگترین مطالبه مخترعان از دولت یازدهم دانست و گفت: با ثبت جهانی اختراعات جایگاه علمی کشور نیز ارتقا می‌یابد.

شاهین گوانجی مخترع ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، با بیان اینکه ثبت جهانی اختراعات بزرگترین مطالبه مخترعان کشور از دولت یازدهم است، گفت: دستگاه حمایت از نخبگان کشور باید با قوه قضائیه جلساتی داشته باشند که با سازمان جهانی مالکیت معنوی به توافق برسند تا ایران عضو این سازمان شود.

وی افزود: با ثبت جهانی اختراعات جایگاه علمی کشور ارتقاء ‌می‌یابد و می‌توانیم برای اختراعات فروش جهانی نیز داشته باشیم.

گوانجی اضافه کرد: اگر اختراعات ما به صورت جهانی ثبت شود، مالکیت معنوی دانش فنی ایجاد شده توسط کشورمان نیز نزد خودمان می‌ماند ولی در حال حاضر که ما عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی نیستیم، هر نوع دانش فنی که برای نخستین بار به آن رسیده‌ایم توسط پژوهشگران خارجی به نام کشورهای دیگر به ثبت می‌رسد.

این مخترع کشورمان اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 90 درصد کشورهای دنیا عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی هستند و ما نیز می‌توانیم عضو این سازمان شویم.

* موانع سد راه تولید انبوه اختراعات برداشته شود

رئیس داوران ژورنال جهانی اختراعات، وجود موانع برای تولید انبوه اختراعات را یکی دیگر از مشکلات مخترعان برشمرد و گفت: ارائه وام به مخترعان کشور صورت می‌گیرد ولی بازپرداخت آن به شکل عادی است، در صورتی که برای مخترعان باید در بازپرداخت تسهیلاتی ارائه شود.

گوانجی ادامه داد: البته وام‌هایی نیز با بازپرداخت بهینه به برخی از شرکت‌های دانش بنیان تعلق می‌گیرد ولی تعداد آن محدود است.

این مخترع کشورمان گفت: ارتباط ضعیف بین دفاتر استانی بنیاد ملی نخبگان با مخترعان نیز یکی دیگر از مشکلات پژوهشگران و مخترعان کشور است.

* ثبت روز جهانی اختراعات برای تقدیر از مخترعان

گوانجی گفت: همچنین مخترعان کشور امیدوار هستند که دولت یازدهم بتواند روزی را به عنوان روز جهانی اختراعات به دنیا اعلام کند.

وی افزود: حتی می‌توانیم روزی را با عنوان روز ملی اختراعات داشته باشیم تا پس از مدتی بین‌المللی شود.

هرگونه كپی برداری با ذکر منبع مجاز است. : 1387